Špeciálne obdobie si vyžaduje špeciálne spôsoby. Možno obdobie korony ku tomu prispelo, možno ste už dlhšie na online zoznamke a možno vôbec. Pravdou je, že registrácia na online zoznamkách otvára nové možnosti. Ale čo v prípade, že ste na nich mesiac, rok, možno aj desaťročie, a po životnom partnerovi ani chýru ani slychu?

Kde môže byť chyba?

Profilová fotka a profil 

Viacerí podceňujú profilovku, ktorá môže byť a často aj býva tým, čo na začiatku osloví. Príliš veľa filtrov skresľuje. Oči a úsmev sú tým, čo si všimneme aj v reálnom živote, je dobré aby to aj fotka reflektovala. Je potrebné si uvedomiť, že muži sú veľmi vizuálni. Fotka by mala byť aj dostatočne svetlá. Môžete si urobiť aj predvýber cez facebook. Skúste, ktorá fotka má najlepšie hodnotenia. Ideálne je, keď obsahuje nielen tvár, ale aj postavu, alebo ak máte viaceré fotky, jednu s tvárou a inú, kde vidieť aj postavu. Nech je prirodzená, zo života, ale nech ukazuje vašu najlepšiu stránku, veď konkurencia je veľmi veľká. Muži a ženy môžu mať veľmi odlišný názor na krásu a  na dobrú profilovku. Takže, ak ste nerodzhodné/í a chcete sa poradiť, tak je lepšie nájsť na to osobu opačného pohlavia.

Ďalším problémom býva profil, ktorý neodráža to, kým ste, alebo obsahuje príliš málo informácii, je napísaný nudným spôsobom a podobne. Ak sa dobre nepoznáte, odporúčam popracovať na sebapoznaní, urobiť si viaceré typy osobnostných testov, vyhľadať kouča, mentora a podobne, aby vás profil, čo najdôveryhodnejšie vystihoval. Môžete do neho vsunúť aj niečo konkrétne, čo pomôže ľahšie nadviazať komunikáciu s vami. Napríklad: Veľmi rada pozerám filmy. Vieš mi odporučiť filmy, ktoré by sa oplatilo si pozrieť? Milujem spoločenské hry, ktorá hra je tvoja najobľúbenejšia?Milujem varenie, ktoré je tvoje obľúbené jedlo? Otázky sú skôr na ilustráciu, ako je možné zakomponovať nejaký interaktívny prvok, ktorý môže niektorým introvertnejším typom uľahčiť začiatok komunikácie. 

Taktiež váš profil môže obsahovať aj náčrt toho, koho hľadáte. Nemalo by to byť zas príliš podrobné, aby ste si neurobili príliš veľký filter. Životný partner/ka môže prísť a často aj prichádza spôsobom, alebo v balíčku, aký neočakávate. Príliš striktné očakávania a predstavy môžu ľahko prefiltrovať partnerov/partnerky, ktoré/í by mohli byť vhodní/é a kompatibilné/í. 

Neuzavreté vzťahy, traumy, zranenia  z  minulosti

Prekážkou pri nadväzovaní nových vzťahov môžu byť neuzavreté vzťahy z minulosti, ktoré do nových známostí vnášajú pochybnosti, vysoké očakávania, porovnávanie a pod. Taktiež nevyliečené zranenia a traumy môžu vytvoriť neprekonateľné obranné múry, ktoré sa môžu potom v komunikácii prejaviť ako rázna odpoveď, prílišná ukecanosť, alebo človek znecitlivuje svoje pocity alkoholom, drogami, prejedaním sa či internetom a pod. Návštevy u psychoterapeuta sa vôbec nemusíte báť, môže vám to ušetriť roky v zaseknutom stave.

Mylné presvedčenia o tom, ako to má na zoznamke vyzerať a príliš vysoké očakávania

 1. Veľmi častým problémom, s ktorým sa stretávam aj počas koučingov/mentoringov je presvedčenie, že žena nemôže napísať prvá, urobiť prvý krok, lebo je to vnímané zle. Pritom väčšia časť mužov to vníma pozitívne, obdivuje odvahu ženy, niektorým to imponuje a koniec koncov, ešte si to aj tak vyžaduje kopec iniciatívy zo strany muža, aby sa online rozhovor preklopil do stretnutia, ďalších stretnutí a podobne, to že sa ozve žena prvá ešte nič nemusí znamenať, ku chodeniu to ani nemusí dospieť, akurát si žena zvyšuje svoje šance spoznať viacerých mužov online.
 2. Píše veľmi sporadicky, s niekoľko hodinovými pauzami, tak nemá o mňa záujem. Toto presvedčenie vôbec nemusí odrážať skutočnosť. Faktom je, že ľudia si na zoznamkách často píšu s viacerými naraz, popri tom pracujú, robia iné veci a pod. Niektorí môžu zo začiatku nesprávne vyhodnotiť, komu chcú napísať. A dokonca aj napriek tomu, že nič v komunikácii nebolo zlé, rozhovor ďalej nepokračuje. Medzi časom mu alebo jej mohol odpovedať muž/žena, ktorí ho/ju zaujali viac. Okrem toho aj miera odpovedí na zoznamkách môže byť nízka a vôbec to netreba brať osobne. Netreba sa nechať znechutiť a vzdať. Taktiež čakať, že muži budú ženy na zoznamke dobýjať bez toho, aby ich niečím zaujali, očarili, je ako čakať na zázrak. Často na to nestačí len pekná profilovka. Každý rozhovor sa skúste skôr sústrediť na toho druhého, učiť sa záujmu, empatii, nesebeckosti, trpezlivosti, brať to ako príležitosť naučiť sa niečo nové o vzťahoch. Staršie ženy sú trochu v nevýhode oproti mužom, keďže 53-ročný si stále môže nájsť 30 ročnú, konkurencia pre ženy je žiaľ v tomto smere silná. Je potrebné na sebe pracovať.
 1. Na zoznamke sú len tí, čo si hľadajú životného partnera/partnerku. Aj keď väčšine ide o nadviazanie partnerského alebo sexuálneho vzťahu, pomerne často sú zoznamovacie weby alebo aplikácie používané len k prehliadaniu fotiek alebo na komunikáciu online – bez zámeru sa s niekým stretnúť. Z tohto dôvodu je dôležité, aby sa komunikácia na zoznamke v správnom čase posunula smerom ku osobnému stretávaniu sa, aby človek hľadajúci si partnera/partnerku online nezabíjal zbytočne čas s tými, ktorí nemajú záujem o stretnutie. Na druhej strane stretnutia s príliš veľa ľuďmi zo zoznamiek môžu byť veľmi unavujúce, preto je fajn urobiť si sito, prípadne si ešte pred stretnutím nejakú dobu telefonovať. 

Je možné si nájsť partnera/partnerku pomocou internetu. V Amerike to má rastúci trend. Ale nepodarí sa to každému, preto je dobré rozširovať si kruhy a využívať rôznorodé spôsoby k zoznamovaniu sa a nestaviť 100 percent len na online zoznamku.

Komunikačné a iné prešľapy

 • netrpezlivosť a prílišná náhlivosť
 • prílišná opatrnosť,  neochota, bojazlivosť sa stretnúť niekde vonku na verejnom mieste aj pri dlhšom intenzívnom písaní (ako protiklad netrpezlivosti)
 • navrhovanie čohokoľvek (miesta stretnutia, času, … ) len ako výsledok hádania, že ten druhý by to tak chcel. Pritom to vôbec nemusí byť pravda 
 • používanie viet, ktoré vyznievajú ako výčitka, alebo obviňovanie
 • presadzovanie svojich predstáv, manipulácia, kontrola, tlačenie na druhého
 • čakanie na toho druhého, že posunie komunikáciu ďalej, on bude ten iniciatívny
 • skákanie do reči
 • podpichovanie alebo jemná provokácia môžu vyznieť úplne inak ako naživo pri ľuďoch, ktorých poznáme
 • v otvorenosti je dôležitá postupnosť, netreba si hneď vymieňať životné tajomstvá, dobrou kontrolnou otázkou je: Rozprával/a by som o tomto aj naživo?
 • škatuľkovanie si a robenie si príliš skorých záverov, domýšľavosť, predsudky
 • vulgarizmy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *